26.05.09 13:00 Age: 15 yrs

Nevládní organizace spojily síly. Chtějí čistší a účinnější elektrárnu v Prunéřově.

Tiskové zprávy

 

Chomutov, úterý 26. května 2009 – Greenpeace společně s Ekologickým právním servisem a místními lidmi dnes v Chomutově zahájili společnou kampaň za snížení emisí a zvýšení účinnosti elektrárny Prunéřov (1). ČEZ v současnosti připravuje komplexní obnovu této elektrárny, které je největším zdrojem znečištění ovzduší v České republice (2). Nevládní organizace požadují, aby ČEZ buď zvýšil tzv. čistou účinnost elektrárny na zákonem požadovaných 42 %, nebo jí v brzké době úplně odstavil. Občané Chomutova a okolních měst mohou od dnešního dne podepsat petici „Nechceme šrot v Prunéřově!“

 

Technologie, kterou by chtěl ČEZ v Prunéřově další čtvrtstoletí používat, by zvýšila účinnost elektrárny ze současných 32 % (3) na pouhých 38 %. Nejlepší dostupná technologie (BAT) využívající tzv. nadkritické parametry páry má přitom účinnost 42 až 44 %. ČEZ ji však v Prunéřově instalovat odmítá. Použití nejlepší dostupné technologie přitom investorovi ukládá evropská i česká legislativa (4).

 

Právník Jiří Nezhyba z programu GARDE Ekologického právního servisu upozorňuje na podivné okolnosti obnovy elektrárny již druhým rokem: „ČEZ se snaží obejít platný zákon o tzv. integrované prevenci. Tvrdí, že jde o pouhou rekonstrukci, ačkoliv jde zjevně o novou elektrárnou s jinou technologií a vyšším instalovaným výkonem. Z původní elektrárny zůstanou pouze holé zdi. Tímhle trikem se snaží vyhnout povinnosti zajistit čistou účinnost 42 % - ta se totiž podle zákona vztahuje pouze na nová zařízení.“

 

ČEZ je nejbohatší česká firma, v loňském roce vydělal 47,4 miliard Kč, tedy téměř pětkrát více, než byl rozpočet celého Ústeckého kraje. Přesto umístění nejlepší dostupné technologie v Prunéřově odmítá z ekonomických důvodů. Investice do kvalitnějšího zařízení by se prý za třicet let, na které zbývá zdejší uhlí, nevrátila. ČEZ nicméně nedokáže vysvětlit, jak je možné, že probíhající stavba nové elektrárny v Ledvicích s účinností 42 % a životností právě 30 let se mu vyplatí (5).

 

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský dnes uvedl: „ČEZ se snaží do karosérie Škody 120 namontovat motor z Favorita a jezdit s ní dalších 25 let. Má přitom odvahu vydávat to za ekologický počin. Pokud nemá na skutečně moderní a čistou technologii, měl by na obnovu Prunéřova zapomenout a nejpozději v roce 2015 ho úplně odstavit.“

 

Právě kvůli obnově Prunéřova vzniklo minulý týden nové občanské sdružení „Chomutov - pod pokličkou ČEZ“. Jeho první aktivitou je výše zmíněná petice (viz přílohu), kterou mohou ode dneška podepisovat občané chomutovského i mosteckého okresu.

 

Mluvčí sdružení Markéta Plechatá je přístupem elektrárenské společnosti rozhořčena: „ČEZ vydělává miliardy, zatímco následky neseme my. Dvacet let od převratu stále trpí Chomutovsko nejvyššími emisemi oxidů síry a nejkratší délkou života v republice. Máme proto právo, aby byly elektrárny v našem kraji vybaveny těmi nejlepšími a nejčistšími technologiemi, které jsou v Evropě k dispozici. I kdyby nebyly plány ČEZu ušetřit na úkor našeho zdraví v rozporu se zákonem, jde to projev bezohlednosti a arogance, která snad panu řediteli Romanovi neprojde .“

 

 

Poznámky pro editory:

(1)    Elektrárna Prunéřov má dvě části: Prunéřov I (440 MWe), který je v provozu od roku 1968 (tedy 41 let), a Prunéřov II (1050 MWe), který je v provozu od roku 1982 (tedy 27 let). Plánovaná obnova se týká pouze Prunéřova II.

(2)    Jde o:

•    největší český zdroj emisí oxidu uhličitého, který každoročně vypustí do atmosféry více tohoto skleníkového plynu, než všechny česká osobní auta dohromady (přes 10 miliónů tun/rok),

•    největší český zdroj emisí oxidů síry (16 400 tun/rok) a oxidů dusíku (18 000 tun/rok),

•    druhý největší český zdroj emisí polétavého prachu (854 tun/rok) a kadmia (271 kg/rok).

(zdroj: Integrovaný registr znečištění, http://www.irz.cz.  Jde o agregované údaje za celou elektrárnu Prunéřov – údaje pouze pro Prunéřov II evidovány nejsou).

(3)    S 32 % účinností se z energie obsažené v uhlí  přemění na elektřinu necelá třetina. Zbývající dvě třetiny se ve formě odpadního tepla bez užitku a nenávratně znehodnotí v chladicích věžích, které doslova topí „pánubohu do oken“.

(4)    Podle platné evropské i české legislativy (směrnice o IPPC, zákon o integrované prevenci č. 76/2002 Sb.) jsou všichni investoři velkých průmyslových zařízení povinni použít tzv. nejlepší dostupnou technologii. Její minimální parametry jsou stanoveny v referenčních dokumentech (BREF) platných pro celou EU. Pro velká spalovací zařízení včetně elektráren jsou tyto parametry velmi podrobně popsány v BREF LCP (viz http://www.ippc.cz/bref/LCP/lcpcz.zip).  Jedním z klíčových požadovaných parametrů je právě čistá účinnost alespoň 42 %.

(5)    Stejnou elektrárnu, jakou odmítá postavit v Prunéřově (instalovaný výkon 660 MW, účinnost přes 42 %, nadkritické parametry páry), nyní ČEZ staví v Ledvicích. Podle oficiálních dokumentů samotného ČEZu je její ekonomická návratnost právě 30 let. „Ekologické limity, které stanovují množství dispozičního uhlí nebudou při provozu a počítané ekonomické návratnosti (30 let) nového bloku překročeny,“ píše se na str. 122 Oznámení o vlivech elektrárny Ledvice na životní prostředí. Jak ČEZ vysvětlil, že v Ledvicích se mu kvalitnější elektrárna na 30 let vyplatí, zatímco v Prunéřově určitě ne? Zatím nijak, ekonomickou analýzu celého projektu prý sice má, ale utajuje ji i před úředníky ministerstva životního prostředí.

 

Kontakty:

•    Jiří Nezhyba, právník programu GARDE Ekologického právního servisu

Tel: +420 775 154 073, E-mail: jiri.nezhyba@eps.cz

•    Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR

Tel: +420 723 623 238, E-mail: jan.rovensky@greennpeace.org

•    Markéta Plechatá, mluvčí přípravného výboru sdružení. „Chomutov – pod pokličkou ČEZ“

Tel: +420 606 400 036, E-mail: cvppc@seznam.cz