30.05.07 14:38 Age: 17 yrs

Hypermarketům za porušování zákona hrozí jen minimální nebo žádná pokuta

Pracovně-právní diskriminace

 

nspektoráty práce v roce 2006 provedly ve 13 obchodních řetězcích celkem 106 kontrol, při kterých zjistily 187 [1] druhů pochybení. Nejvíce pochybení bylo zjištěno u obchodního řetězce Ahold (48 druhů pochybení), který v České republice provozuje prodejny Albert a Hypernova. Za četná porušení pracovněprávních předpisů mu však inspekce práce uložila pokuty, které v souhrnné výši za celý rok dosáhly do výše pouhých 10 000,- Kč. Nejvyšší souhrnnou pokutu ve výši 150 000,- Kč v roce 2006 od inspekce práce obdržel hypermarket Kaufland za 10 druhů porušení pracovněprávních předpisů. Řetězce Delvita, Billa, Baumax, Tesco, Lidl, Hornbach a Makro však z porušování pracovněprávních předpisů vyšly dokonce bez udělení pokuty.

Informace o výši uložených pokut, počtu pochybení a druzích pochybení v jednotlivých obchodních řetězcích si od Státního úřadu inspekce práce vyžádali právníci programu GARDE Ekologického právního servisu. Z informací, které Státní úřad inspekce práce programu GARDE poskytl, jsou zřejmá následující fakta týkající se porušování pracovněprávních předpisů za rok 2006.

Ahold - 48 druhů pochybení - celková výše pokuty 10 000,- Kč,
Plus Discont - 33 druhů pochybení – celková výše pokuty 90 000,- Kč,
Interspar - 19 druhů pochybení – celková výše pokuty 50 000,- Kč,
Kaufland - 10 druhů pochybení – celková výše pokuty 150 000,- Kč
Penny Market – 5 druhů pochybení - celková výše pokuty 50 000,- Kč,

V mnoha případech inspekce práce neuložila hypermarketu žádnou pokutu, přestože v některých případech zjistila četná porušení pracovněprávních a bezpečnostních předpisů. Bez pokuty tedy zůstaly:
Delvita - 23 druhů pochybení,

Billa - 17 druhů pochybení,
Baumax - 11 druhů pochybení,
Tesco - 7 druhů pochybení,
Lidl - 6 druhů pochybení,
Hornbach - 6 druhů pochybení,
Makro - 2 druhy pochybení,

Nejčastěji inspekce práce odhalila porušování předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci, nedodržování stanovených přestávek mezi směnami, nepřetržitého odpočinku v týdnu, nadměrné nařizování přesčasů a nesrovnalosti v jejich proplácení, nesrovnalosti ve vedení evidence docházky a rozvržení pracovní doby zaměstnanců. Přesný výčet porušovaných právních předpisů lze zjistit přímo ze zprávy Státního úřadu inspekce práce, která je zveřejněna jako příloha této tiskové zprávy na www.eps.cz

Právníci programu GARDE – EPS na ukládání velmi nízkých nebo dokonce žádných pokut za porušování pracovněprávních předpisů obchodním řetězcům upozornili již v loňském roce, zpráva Státního úřadu inspekce za rok 2006 je však dokladem toho, že kontroly prováděné inspekcí práce zůstaly při starém a porušování právních předpisů prochází hypermarketům prakticky bez větších postihů.

„Ze zprávy Státního úřadu inspekce práce je zřejmé, že porušování pracovněprávních předpisů v hypermarketech ojedinělé není. Inspekce práce má v takových případech možnost uložit pokutu až do výše 2 miliónů korun. Tohoto zákonného oprávnění však evidentně nevyužívá. Pokud obchodním řetězcům se silným tržním postavením ukládá za nedodržování právních předpisů pokuty v řádu desetitisíce korun za rok, v mnoha případech dokonce pokuty žádné, nelze to považovat za efektivní vymáhání práv zaměstnanců,“ okomentovala situaci právnička programu GARDE - EPS Jana Koukalová.

[1] údaje o počtu druhů pochybení v sobě neobsahují tzv. násobnost, tj. údaj o tom, kolikrát se jednotlivé druhy pochybení v hypermarketu opakovaly

Kontakt:
Jana Koukalová
program GARDE – EPS
tel: 775154084
Dvořákova 13, 602 00 Brno
tel: 545 575 229, fax: 542 213 373
e-mail: brno@eps.cz
www.eps.cz, www.responsibility.cz


Aktivity programu GARDE EPS byly podpořeny ze zdrojů Evropské unie v rámci projektu NROS „Transition Facility".