případy → Minulé aktivity → CSR konference 09/2006 → hosté → Olivier de Schutter

Olivier de Schutter - Université catholique de Louvain, Belgie

Olivier De Schutter (LL.M., Harvardská univerzita ; Ph.D., UCL) je profesor v oblasti lidských práv na belgické Katolické univerzitě v Louvain a na College of Europe (Evropská vysoká škola, Natolin, Polsko), a zároveň je členem fakulty globálního práva na Newyorské univerzitě. Je členem rady Sítě nezávislých odborníků EU na základní práva, která byla založena v roce 2002 Evropskou komisí (Ředitelstvím Spravedlnost, svoboda a bezpečnost) na základě žádosti Evropského parlamentu s cílem monitorovat dodržování Listiny základních práv a svobod. Dále je členem Evropské skupiny právních expertů v oblasti diskriminace. Je hostujícím profesorem na Evropském univerzitním institutu ve Florencii, na pařížské I-Panthéon-Sorbonne, Na univerzitě a lidskoprávním institutu Abo Akademi University ve finském Turku a na univerzitě v portugalské Coimbře. Jeho hlavními zájmovými oblastmi jsou vztahy mezi správou věcí veřejných a základními právy, globalizací a lidskými právy a antidiskriminační právo.

Je autorem "Úloha rozsudku a základních práv. Transformace soudního dozoru v evropských a amerických soudních nařízeních"; (Brusel, Bruylant, 1999), "Mezinárodní lidské právo před národním soudem"; (Brusel, larcier, 1999) a "Diskriminace a trh práce. Svoboda a rovnost ve zprávách o trhu práce" (P.I.E. Peter Lang, 2001). Je editorem řady knih, včetně "Správa věcí veřejných v Evropské unii ((Úřad Evropských společenství pro publikace, Lucemburk, 2001)(anglická a francouzská verze)), "Charta základních práv EU. Její přínos k ochraně lidských práv v Evropě" (Bruylant, Brusel, 2002), "Ústava pro Evropu. Zamyšlení nad přeměnou práva EU" (Brusel, Larcier, 2004), a "Sociální práva a síly trhu. Je otevřená koordinace zaměstnanosti a sociální politiky budoucností Sociální Evropy?" (Brusel, Bruylant, 2005). Jeho nejnovějšími knihami jsou "Monitoring základních práv v EU. Role Agentury pro základní práva" (spolueditorem byl Philip Alston, Oxford, Hart, 2005, 282 stran) a "Nadnárodní korporace a lidská práva"  (editor), Hart Publ., Oxford and Portland-Oregon, 2006.

Mezi jeho poslední publikace patří "Vedení strategických případů ve veřejném zájmu u Evropského soudu", Maastrichtský deník mezinárodního a komparativního práva, díl 13 (2006), č. 1, str. 9-34; "Integrace Romů do evropské společnosti: čas na novou iniciativu", Evropská ročenka záležitostí menšin, díl 4, 2004/5, str. 411-443 (s Annelies Verstichel); "Odpovědnost nadnárodních korporací k porušování lidských práv dle evropského práva", v Ph. Alston (editor); "Nestátní aktéři a lidská práva", Vybrané přednášky Akademie evropského práva, Oxford University Press, 2005, str. 227-314; "Nadnárodní korporace jako nástroje lidského rozvoje", v Ph. Alston and M. Robinson (editoři); "Lidská práva a rozvoj: směrem ke vzájemnému posílení", Oxford Univ. Press, 2005, str. 403-444; "Ukotvení Evropské unie v Evropské sociální chartě: případ přistoupení", v G. de Búrca a B. de Witte (editoři), Sociální práva v Evropě, Oxford Univ. Press, 2005, str. 111-152; "Návrh směrnice o službách vnitřního trhu: vzájemná uznání, harmonizace a konflikty práva v rozšířené Evropě", Sešity evropského práva, 2005, str. 604-659 (se Stéphanie Francq).
 
Více informací naleznete zde.