ECCJ - European Coalition for Corporate Justice
EPS je členem koalice European Coalition for Corporate Justice (ECCJ), v níž jako jediná právnická organizace reprezentuje Českou republiku a celý CEE region z pozice člena výkonného výboru ECCJ.
ECCJ je iniciativou 19 evropských nevládních organizací prosazujících korporátní odpovědnost.
ECCJ je vedena výkonným výborem, jehož členy jsou mimo EPS tyto nevládní organizace: Friends of the Earth Europe, MVO Platform, Forum Citoyen pour la RSE, Manitese, CoRA, Fédération International de ligues de Droits de l'Homme (FIDH).
Vize ECCJ:
Vizí ECCJ je udržitelný svět, v němž je úsilí velkých firem vytvářet zisk vyváženo zájmy společnosti jako celku a respektem k lidským, sociálním a environmentálním právům. Aby taková vize mohla být realizována, jsme přesvědčeni, že je nutné přijmout právně vynutitelné mechanismy založené na mezinárodně dohodnutých standardech a principech v oblasti lidských, sociálních a environmentálních práv.
ECCJ a EPS prosazují následujích 6 principů, které jsou nezbytné pro dosažení dodržování lidských práv v činnosti korporací:
- Odpovědnost korporací by měla být založena na mezinárodně dohodnutých standardech a principech v oblasti lidských práv a sociálních, pracovněprávních, environmentálních a hospodářských standardů pro činnost korporací.
- Ačkoliv dobrovolné aktivity mohou být v určitých případech úspěšné, k zajištění, aby všechny korporace dodržovany národní a mezinárodní standardy, je nezbytné přijmout příslušnou právní regulaci.
- Práva dotčených lidí jsou základem pro odpovědnost korporací. Je nezbytné tato práva zabezpečit tak, aby se dotčení lidé mohli právní cestou domáhat nápravy na samotných korporacích a jejich managementu za negativní dopady jejich činností. Základním předpokladem je existence systémového vnitřního a vnějšího dialogu korporací s dotčenými komunitami již od prvotních stádií plánování svých operací.
- Iniciativy k odpovědnosti korporací mohou být efektivní a důvěryhodné pouze tehdy, když jsou jejich součástí mechanismy pro nezávislé monitorování a ověřování tvrzených výsledků, a mechanismy umožňující docílit nápravy lidem negativně dotčeným aktivitami korporací.
- Odpovědnost korporací vyžaduje vysokou a konsistentní úroveň transparentnosti obchodních aktivit a výrobních procesů. To implikuje povinné informování o sociálních a environmentálních dopadech činnosti korporací včetně zveřejnění plateb, veřejné podpory a lobbyingových aktivit uskutečněných ve vztahu k veřejným autoritám a rozpoznání práva spotřebitelů a dalších dotčených subjektů na informace o výrobních procesech, produktech a službách.
- Snížení negativních dopadů obchodních aktivit vyžaduje změnu přístupu korporací ke svému dodavatelskému řetězci. Dále je nezbytné, aby požadavky odpovědného chování byly včleněny do manažerských systémů, vytváření obchodní strategií a politiky nákupů a zajištění dodávek.
Více informací na www.corporatejustice.org